Joomla 3 site taşımada yaşadığımız

Başlatan munlu, 11 Mar 2017 16:18:12

« önceki - sonraki »

munlu

Joomla 3 siteyi başka bir hostinge taşıdık. Önce veritabanı yedeğini içeri aktarma zorluğu. Site teknik elemanları bu zorluğu hallediverdiler. Şimdi admin paneli gayet güzel çalışıyor. Site girişinde ise bembeyaz bir sayfa. Mecburen admin panelinden siteyi çevrimdışı olarak ayarlayıp bıraktık.
Veritabanını silmeden çözüm var mı?

sanal

Merhaba

Taşıma işlemi ne kadar sağlıklı gerçekleşmiştir bilemiyorum.
Yönetim paneline girebildiğinize göre veritabanı bağlantınızda problem yok gibi görünüyor, fakat bu alanda daha önce kurulmuş olan bir joomla varsa doğru tablo ön ekine bağlanıp bağlanmadığınızı kontrol edin.
Öncelikle configuration.php dosyasında tmp ve log klasörlerinin dizin yollarının doğru olduğundan emin olun.
Dizin yolları da doğru ise problemi başka yerlerde aramak gerekecektir.

İyi çalışmalar

munlu

Tablo ön ekini panelden değiştirip eskiye (veritabanındaki ön eke) çevirdim.

munlu

Hatayı yakaladık. jtnet yazarlar modülü vb. siteyi kilitlemiş.

munlu

Joomla forumlarına katılınca ilham geliyor. Jtnetyazarlar modülünü de hallettik.
Şimdi iş kaldı veri tablolarına:

1. Veritabanında joomlanın otomatik ön ek verdiği tablolar var. Eski sitemin joomla kurulumunda verilen ön ekle halen kullanılan tablolar var. Soru sql bilen joomlacılara: Kullanılmayan (joomla kurulumunda yeni ön ekle başlayan) tablolar phpmyadmin ile silinirse veritabanı ve joomla çalışmaya devam eder mi? Hata ortaya çıkar mı?

2. Joomla başka bir sitedeki resimleri kullandığında serverda kaynak kullanımı (işlemci, bellek vb) azalır mı?

3. Eski domaini yeni sunucu firmaya taşıdığımda google ve yandex indexlerim ölmeden kalır mı? (şimdi indexler var ama kullanmazsam alt sıralara düşme ihtimali var sanıyorum.)

sanal

İlham perisi devamlı sizinle beraber olsun.

1 - Eski site ve yeni siteden neyi kastettiğiniz tam olarak anlaşılmıyor olsa da şu anda sitenizi çalıştırdığınız ön ek dışında farklı ön eklerle bulunan tabloları silebilirsiniz fakat bazı eklentilerin tabloları ön ek almaz, bu nedenle dikkatli olmanız gerekir. Bu konuda tecrübeli değilseniz hiç dokunmayın tavsiyesinde bulunabilirim.

2 - Joomla başka bir sitedeki resimleri kullandığında, sadece disk alanından ve kullandığınız trafikten tasarruf etmiş olursunuz.

3 - Eski domaininizi yeni firmaya taşıdığımda derken, domain transferinden mi bahsediyorsunuz yoksa dns değişikliğinden mi tam anlayamadım. Site taşıma işlemini farklı bir domaine mi yaptınız? Eğer böyle ise eski domaininiz ne oldu? Google indeksleriniz eski domain üzerine ise taşıma işlemini eski domaininizin üzerine yapmanız gerekirdi. Yok ben yeni domaini kullanacağım eskiyi kullanmayacağım diyorsanız, eski domaininize ait indeksler google ve diğer arama motorlarından silinecektir.