Son İletiler

Joomla 3.x Genel Soru ve Sorunlar / Ynt: Sayfa Yetkilendirme HK.
Son İleti Gönderen sanal - 28 Ara 2020 22:14:38
Merhaba

Joomla nın yetkilendirme sisteminde sizin istediğiniz özellik bulunmuyor maalesef.
Tam olarak emin değilim fakat LMS eklentilerinde aradığınız özelliği bulma şansınız olabilir.
https://extensions.joomla.org/tags/lms/

İyi çalışmalar

Joomla 3.x Genel Soru ve Sorunlar / Sayfa Yetkilendirme HK.
Son İleti Gönderen irocronic - 28 Ara 2020 17:08:52
Merhaba arkadaşlar,

Joomla'da üzerinden bir eğitim sitesi hazırladım.
Her öğrenciye ait bir level tanımladım.
Oluşturduğum her kullanıcıya da hangi level kullanıcıysa o yetkiyi atadım.
Yetki verdiğim kullanıcılar o level'a ait tüm dersleri açabiliyor.
O derslere ait tüm dersleri çalışmadan açamamasını istiyorum.
O level içerisinde 20 ders varsa sırayla baştan sona çalışmasını istiyorum.
dersi yapmadan 20. derse geçemesin istiyorum. 4. dersi yapmışsa 3. ders, 2. ders, 1. ders tikli (yapıldı ) olarak gözüksün.

Böyle bir uygulama yapabilir miyiz.

Teşekkürler.

Joomla 3.x Temel Bilgiler / Joomla 3.9.23 Yayınlandı
Son İleti Gönderen sanal - 25 Ksm 2020 16:44:11

Joomla projesi geliştirici takımı Joomla 3.9.23 sürümününü yayınladılar. Joomla 3.9.23 otuzbeş adetten fazla hata düzeltmesi ve iyileştirme içeren aynı zamanda 7 adet güvenlik açığının kapatıldığı bir bakım ve güvenlik sürümüdür.

Joomla 3.9.23 ile kapatılan güvenlik açıkları
Düşük Öncelik - Yüksek Etki - Birden çok çekirdek görünümde ACL ihlali. ( Joomla! 1.7.0 - 3.9.22 yi etkiler )
Düşük Öncelik - Yüksek Etki - Çoklu çekirdek görünümlerinde ACL ihlali. (Joomla! 2.5.0 dan 3.9.22 ye kadar )
Düşük Öncelik - Yüksek Etki - com_users liste görünümünde SQL enjeksiyonu açığı. (Joomla! 3.0.0 - 3.9.22 yi etkiler )
Düşük Öncelik - Orta Etki - Genel Yapılandırma sayfasındaki sırların ifşa edilmesi açığı. (Joomla! 2.5.0 dan 3.9.22 ye kadar olanları etkiler )
Düşük Öncelik - Orta Etki - mod_random_image de yol geçişi açığı. (Joomla! 2.5.0 dan 3.9.22 ye kadar )
Düşük Öncelik - Düşük Etki - Arka uç oturum açma işleminde kullanıcı numaralandırma açığı.  (Joomla! 3.9.0 - 3.9.22 yi etkiler )
Düşük Öncelik - Düşük Etki - com_privacy emailexport özelliğindeki CSRF açığı. (Joomla! 3.9.0 - 3.9.22 yi etkiler)

Joomla 3.9.23 ile aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli hata ve iyileştirmeleri ele almaktadır.
Joomla yı PHP 8 e hazırlamak için ( 26 Kasım 2020 de piyasaya sürülecek ) Joomla 3.9.23  PHP 8 uyumluluğunu sağlamak için düzeltmeler yapıldı.
TinyMCE güncellendi.
Ön uç modülü düzenleme izinleri için düzeltme.
Görüntüleri kırparken / yeniden boyutlandırırken şeffaflığın kaybolması sorunu düzeltildi.
Yeniden yönlendirme başlık alanı için doğrulama kuralı eklendi.
Hata düzeltmelerinin tam listesi için GitHub u ziyaret ediniz.

Joomla! kullanıcılarının sitelerini daha stabil ve güvenli bir kullanım için Joomla! 3.9.23 e güncellemelerini tavsiye ediyoruz.

Güncelleme işleminden önce sitenizin yedeğini almayı unutmayınız.

Joomla 3.9.23 genel sürümü ( İngilizce ) indirmek için tıklayınız.
Joomla 3.9.23 e yükseltme paketini ( İngilizce ) indirmek için tıklayınız.
Joomla 3.9.23 sistem gereksinimlerini öğrenmek için tıklayınız.

Joomla 3.x Temel Bilgiler / Joomla 3.9.22 Yayınlandı
Son İleti Gönderen sanal - 06 Ekm 2020 19:40:51

Joomla projesi geliştirici takımı Joomla 3.9.22 sürümününü yayınladılar. Joomla 3.9.22 yirmibeş adetten fazla hata düzeltmesi ve iyileştirme içeren bir bakım sürümüdür.

Joomla 3.9.22 ile aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli hata ve iyileştirmeleri ele alınmaktadır.
İletişim bileşeni : Kategori filtre sonuçları için düzeltme.
Sayfa Sonu : Başlık özelliği sayfa sonu başlığı için düzeltme.
Gizlilik İsteği : Verileri bir gizlilik kaldırma isteği ile kaldırırken belirteç kontrolü düzeltmesi.
Çoklu dil : URL dil kodu boş olarak kaydedildiğinde bir hata görüntülenir.
Çoklu dil : url dil kodu için küçük harfe zorlama.

Joomla! kullanıcılarının sitelerini daha stabil ve güvenli bir kullanım için Joomla! 3.9.22 ye güncellemelerini tavsiye ediyoruz.

Joomla 3.9.22 genel sürümü ( İngilizce ) indirmek için tıklayınız.
Joomla 3.9.22 ye yükseltme paketini ( İngilizce ) indirmek için tıklayınız.
Joomla 3.9.22 sistem gereksinimlerini öğrenmek için tıklayınız.

Joomla 3.x Genel Soru ve Sorunlar / Ynt: Joomla sitemiz açılmıyor ...
Son İleti Gönderen sanal - 05 Ekm 2020 16:38:50
Merhaba

Sitenizin linkini https olarak eklediğiniz için forumdan açılmaya çalışıldığında güvenlik sertifikası hatası veriyor.
Bğalantı http olarak değiştirildiğinde ise site ana sayfası 404 hatası veriyor site arka yüzü giriş sayfası görüntüleniyor fakat siz giriş yapılmak istendiğinde giriş işleminin gerçekleşmediğini belirtiyorsunuz.
Siteniz joomla 3 serisi ile yapılmış fakat tam sürümünü belirlemek mümkün değil.
404 hatası yönlendirme probleminden kaynaklanacağı gibi dosya silinmesinden dolayı da meydana gelebilir.
Joomla sürümünüzü tam olarak öğrenip o sürümün dosyalarını installation klasörü hariç dosya sisteminize yüklemeyi deneyebilirsiniz.
Bu joomla dosyalarını yenileyeceğinden eksilen bir dosya nedeni ile hata alıyorsanız problemin çözülmesine yarayabilir.
Site arka yüzünden giriş yapılamaması bir veritabanı problemini işaret ediyor olabilir.
Cevaplar yuvarlak oldu fakat afaki olarak ancak bu şeilde cevap verebiliyorum.

İyi çalışmalar

Joomla 3.x Genel Soru ve Sorunlar / Ynt: Joomla sitemiz açılmıyor ...
Son İleti Gönderen Noter - 05 Ekm 2020 10:37:08
Alıntı yapılan: Noter - 05 Ekm 2020 10:31:08Arkadaşlar, 6-7 sene forumlardaki eğitimle hazırlamış olduğum bir akrabamın web sitesi açılmıyor.
404 hatası veriyor.
Admin paneline bile giriş yapamıyorum, kullanıcı adı ve şifre girdiğimde, ekran o şekilde kalıyor.
configuration.php bile çalışmıyor.
Siteye hiçbir müdahale edemiyorum, sorunun ne olduğu ve nasıl çözülebileceği hakkında yardımcı olabilecek varmıdır?
Joomla versiyonunu hatırlamıyorum...

ilgili site

ozirmakahsap.com.tr

Arkadaşlar, forumdan tıklayınca başka bir site açılıyor, browsera direkt yazarak bakabilirsiniz...
Joomla 3.x Genel Soru ve Sorunlar / Joomla sitemiz açılmıyor 404 H...
Son İleti Gönderen Noter - 05 Ekm 2020 10:31:08
Arkadaşlar, 6-7 sene forumlardaki eğitimle hazırlamış olduğum bir akrabamın web sitesi açılmıyor.
404 hatası veriyor.
Admin paneline bile giriş yapamıyorum, kullanıcı adı ve şifre girdiğimde, ekran o şekilde kalıyor.
configuration.php bile çalışmıyor.
Siteye hiçbir müdahale edemiyorum, sorunun ne olduğu ve nasıl çözülebileceği hakkında yardımcı olabilecek varmıdır?
Joomla versiyonunu hatırlamıyorum...

ilgili site

www.ozirmakahsap.com.tr
Joomla 3.x Temel Bilgiler / Joomla 3.9.21 Yayınlandı
Son İleti Gönderen sanal - 25 Ağu 2020 17:53:21

Joomla projesi geliştirici takımı Joomla 3.9.21 sürümününü yayınladılar. Joomla 3.9.21 yirmi adetten fazla hata düzeltmesi ve iyileştirme içeren aynı zamanda 3 adet güvenlik açığının kapatıldığı bir bakım ve güvenlik sürümüdür.

Joomla 3.9.21 ile kapatılan güvenlik açıkları
Düşük Öncelikli - Çekirdek - mod_latestactions XSS açığı. ( Joomla 3.9.0 - 3.9.20 arası )
Düşük Öncelikli - Çekirdek - com_content oylama özelliğinde yönlendirme açığı. ( Joomla 3.0.0 - 3.9.20 arası )
Düşük Öncelikli - Çekirdek - com_media da dizin geçişi açığı. ( Joomla 2.5.0 - 3.9.20 arası )

Joomla 3.9.21 ile aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli hata ve iyileştirmeleri ele almaktadır.
TinyMCE güncellendi.
CodeMirror güncellendi.
Paket Dosyası Yükleme / Joomla Güncellemesi : Karşıya dosya boyutu kontrolü eklendi.
Eylem Günlüğü : Joomla güncellendiğinde olayın günlüğe kaydedilmesi.

Joomla! kullanıcılarının sitelerini daha stabil ve güvenli bir kullanım için Joomla! 3.9.21 e güncellemelerini tavsiye ediyoruz.

Joomla 3.9.21 genel sürümü ( İngilizce ) indirmek için tıklayınız.
Joomla 3.9.21 e yükseltme paketini ( İngilizce ) indirmek için tıklayınız.
Joomla 3.9.21 sistem gereksinimlerini öğrenmek için tıklayınız.

Joomla 3.x Genel Soru ve Sorunlar / Ynt: 2.5 olan sitemi son sürüm...
Son İleti Gönderen sanal - 09 Ağu 2020 17:56:25
Merhaba

Joomla nın kaynak dosyalarının dosya sisteminden rastgele silinmesi elbette normal bir durum değil.
Bu durum virüsten mi yoksa başka bir nedenden mi kaynaklanıyor bunu afaki olarak söyleyebilmek mümkün değil.
Fakat dosya sisteminize virüs taraması yapabilirsiniz ayrıca hosting panel şifrenizi, ftp kullanıcı şifrenizi ve veritabanı kullanıcı şifrenizi değiştirmeniz de gerekebilir.

İyi çalışmalar

Sanırım sitemde virüste var. Belli vakitlerde rasgele joomlanın bazı kaynak dosyalarını siliyor. tekrar aynı dosyayı atınca site düzeliyor. Bu konudaki tecrübenizi paylaşır mısınız?