Joomla 3.0 Kategori ve Alt Kategori Oluşturma

  Joomla 3.0 sürümünde dil paketi yükledikten sonra site yapılandırma işlemlerinin başında kategori oluşturmak geliyor zira kategori oluşturmadan içerik ekleyebilmek pek mümkün değildir. Gerçi kurulumda gelen Uncategorised adında bir bölüm var ya diye düşünebilirsiniz fakat şunu bilmeniz gerekir ki Uncategorised olarak adlandırılmış bu bölüm hiç bir kategoriye dahil edemeyeceğimiz nitelikteki içerikleri eklememiz içindir.

  Sınıflandıracağımız nitelikteki içerikleri eklememiz için kategori, menü öğeleri ekleyebilmemiz için de kategori ve içerik eklememiz kaçınılmazdır. Şimdi Joomla 3.0 de kategori ve alt kategorilerin nasıl oluşturulacağını anlatmaya başlayalım. Kategori oluşturmak için Joomla 3.0 yönetim panelini açıyor ve burada bulunan Kategori Yöneticisi linkini tıklıyoruz.

  Joomla 3.0 Kategori ve Alt Kategori Oluşturma

  Önümüze kategorilerle ilgili çeşitli işlemleri yapabileceğimiz kategori yöneticisi sayfası geliyor. Joomla 3.0 kurulumunu örnek veri yüklemeden yaptığımız için sayfada sadece kurulumla gelen Uncategorised adlı bölüm var. Yeni bir kategori oluşturmak için üst menüde bulunan Yeni butonuna tıklıyoruz.

  Joomla 3.0 Kategori ve Alt Kategori Oluşturma

  Önümüze yeni kategori ekleme sayfası geliyor. Biz Haberler adında yeni bir kategori oluşturacağız. Şimdi bu sayfada yapılacak işlemleri kısaca anlamaya çalışalım.

  Başlık : Bu bölüme oluşturmak istediğimiz kategorinin adını yazıyoruz. ( Haberler )
  Takma Ad : Bu bölüme kategorimizin sistem tarafından url ler de kullanılacak olan adını yazıyoruz. ( haberler )
  Açıklama : Bu bölüme oluşturacağımız kategori ile ilgili bir açıklama yazabileceğimiz gibi boş da bırakabiliriz.
  Üst : Bu bölümde oluşturacağımız kategorinin bir ana kategori olmasını istiyorsak Üst yok seçeneğini kullanmak gerekiyor. Sitemizi yapılandırma aşamasında herhangi bir kategoriye alt kategori eklemek istediğimizde, seçimimizi alt kategori eklemek istediğimiz kategori olarak yapıyoruz. Bunu alt kategorileri oluştururken göreceğiz.
  Durum : Bu bölümde kategorinin yayınlanma durumunu belirliyoruz. Yayınlanmış ı seçtiğimizde kategori kaydedildiği anda yayınlanmaya başlıyor.
  Erişim : Bu bölümde ekleyeceğimiz kategoriye erişebilecek kullanıcı seviyesini belirliyoruz. Public herkesin erişebileceği anlamını taşıyor.
  Site Dili : Kategori için özel bir dil belirlemeyecek isek Tümü seçili olarak bırakıyoruz.
  Kimlik : Bu bölümde oluşturacağımız kategoriye bir kimlik numarası verebileceğimiz gibi boş da bırakabiliriz.
  Oluşturan : Bu bölümde kategoriyi oluşturan bir kullanıcı belirleyeceğimiz gibi boş da bırakabiliriz. Boş bırakılması durumunda oluşturan otomatik olarak Super User olacaktır.

  Seçenekler, Üstveri Seçenekleri ve Kategori İzinleri tercihe bağlı olduğundan temel bilgi öğrenme aşamasında bu bölümlerde bir şey yapılmasına gerek yoktur.

  İlgili alanları doldurduğumuza göre artık Kaydet & Kapat butonuna tıklayabiliriz.

  Joomla 3.0 Kategori ve Alt Kategori Oluşturma

  Butona tıkladıktan sonra kategori yöneticisi sayfası açılıyor kategorinin başarı ile oluşturulduğunu belirten bir mesaj görüntüleniyor ve oluşturduğumuz Haberler kategorisini bu sayfada görüyoruz. Şimdi Haberler kategorisine ait yeni bir alt kategori oluşturacağız. Bunun için Yeni butonuna tıklıyoruz.

  Joomla 3.0 Kategori ve Alt Kategori Oluşturma

  Haberler kategorisine alt kategori olarak Spor Haberleri kategorisini ekleyeceğiz. Bunun için Başlık bölümüne ve takma ad bölümüne Spor Haberleri yazıyoruz. Üst bölümünün yanındaki seçim butonunu tıklayarak açılan seçim bölümünden Haberler i seçiyoruz. Böylece Spor Haberleri kategorisinin Haberler kategorisinin bir alt kategorisi olacağını belirliyoruz. Diğer özellikleri yukarıda anlatılan şekilde düzenleyip Kaydet & Kapat butonuna tıklıyoruz.

  Joomla 3.0 Kategori ve Alt Kategori Oluşturma

  Butona tıkladıktan sonra kategori yöneticisi sayfası açılıyor kategorinin başarı ile oluşturulduğunu belirten bir mesaj görüntüleniyor ve ilk oluşturduğumuz Haberler kategorisine bağlı bir alt kategori olan Spor Haberleri kategorisini de görebiliyoruz.

  Şimdi bir adım daha ileri giderek Haberler kategorisinin alt kategorisi olan Spor Haberleri kategorisin de alt kategorisi olacak bir kategori daha oluşturalım. Bunun için Yeni butonuna tıklıyoruz.

  Joomla 3.0 Kategori ve Alt Kategori Oluşturma

  Spor Haberleri kategorisine alt kategori olarak Futbol Haberleri kategorisini ekleyeceğiz. Bunun için Başlık bölümüne ve takma ad bölümüne Futbol Haberleri yazıyoruz. Üst bölümünün yanındaki seçim butonunu tıklayarak açılan seçim bölümünden Spor Haberleri ni seçiyoruz. Böylece Futbol Haberleri kategorisinin Spor Haberleri kategorisinin bir alt kategorisi olacağını belirliyoruz. Diğer özellikleri yukarıda anlatılan şekilde düzenleyip Kaydet & Kapat butonuna tıklıyoruz.

  Joomla 3.0 Kategori ve Alt Kategori Oluşturma

  Butona tıkladıktan sonra kategori yöneticisi sayfası açılıyor yine kategorinin başarı ile oluşturulduğunu belirten bir mesaj görüntüleniyor ve ilk oluşturduğumuz Haberler kategorisine bağlı bir alt kategori olan Spor Haberleri kategorisini ve de Spor Haberleri nin de alt kategorisi olan Futbol Haberleri kategorisini görebiliyoruz. Artık oluşturduğumuz bu kategorilere içerik ekleyebiliriz.

  Joomla 3.0 sürümünde kategori ve alt kategori oluşturmak temel anlamda bu şekilde.