Joomla 5.0 ve Joomla 4.4 Yayınlandı


  Joomla projesi geliştiricileri Joomla 5.0 stabil sürümünü ve Joomla 4 den Joomla 5 e geçişi saylayan Joomla 4.4 sürümünü yayınladı.
  Joomla resmi sitesinden yapılan açıklama yaklaşık aşağıdaki gibi.

  Bugün Joomla! Projesi için önemli bir gün. Her iki yılda bir yeni bir ana sürüm üretme vizyonuna sahip gönüllülerimizin iki yıllık sıkı çalışmasını kutluyoruz ve tüm tartışmalar, kod sprintleri ve hata giderme sonrasında o gün nihayet geldi. Bugün, Joomla 4.4'ün yanı sıra yeni ana sürüm Joomla 5.0'ın da yayınlandığını duyurmaktan gurur duyuyoruz.

  Joomla 5 nedir?
  Joomla 5 ana sürümdür. Bu iyileştirmelerle çok sayıda yeni özellik, güvenlik ve kod iyileştirmesi ve artırılmış hız getiriyoruz. Kaputun altındaki her şey, en yeni sunucu dillerinden faydalanmak için yeniden tasarlandı, yeniden düşünüldü ve yeniden düzenlendi.

  En önemlisi, Joomla 5.0 sizinle ve işletmenizle birlikte büyümeniz için tasarlandı. Fark edebileceğiniz en önemli değişikliklerden biri, Joomla 4.4.x'ten Joomla 5.xa'ya geçiş değil, Yükseltme olarak adlandırdığımızdır.

  İster bireysel, blog yazarı, hayır kurumu, web ajansı veya çok uluslu olun, Joomla sizin için mükemmel bir seçimdir!

  Joomla 5'in size nasıl fayda sağlayacağını bilmek ister misiniz? joomla.org/5 adresini ziyaret edin.

  Joomla 5'te hangi yeni özellikler var?
  Yöneticide Karanlık Mod: Joomla 5, yalnızca kullanıcılar için değil aynı zamanda yöneticiler için de daha gelişmiş bir karanlık moda sahiptir.

  Web Varlıkları ve Önbelleğe Alma : Web varlıklarını önbelleğe almada birçok iyileştirme

  Schema.org Entegrasyonu : Kuruluş ve site adları için Schema.org verilerinin otomatik olarak etkinleştirilmesi, arama motoru optimizasyonunu artırır.

  Kod Optimizasyonu  : Phpcs fixer aracılığıyla otomatik kaynak kodu optimizasyonu sayesinde hız ilerlemeleri fark edilir.

  PHP ve Bootstrap Güncellemeleri: PHP 8+ ile geliştirilmiş uyumluluk ve Bootstrap 5.3.2 güncellemesi, platformun çağdaş kalmasını sağlar.

  Kullanıcı Arayüzü:  Atum yönetici şablonu için karanlık moddaki geliştirmeler ve seçme düğmeleri için yeni Joomla kalıcı penceresi, daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi vaat ediyor.

  Araçlar ve Eklentiler : TinyMCE düzenleyicisi, eklenen görüntü hizalama özellikleriyle 6.7'ye güncelleniyor. Çeşitli zamanlanmış görevler, zamanlayıcı eklentilerine taşınarak sistem performansı artırıldı.

  Medya Yönetimi : Medya yöneticisindeki AVIF desteği ve arşivlenen içeriği akıllı arama indekslemesinden hariç tutma yeteneği, medya işleme yeteneklerini geliştirir.

  Menü sıralama : Menüyü istediğiniz şekilde sıralamanıza olanak tanır.

  Gelişmiş Güvenlik : Etkinlikler sınıflarına taşındı ve artık işlevsel olmayan Recaptcha eklentilerinin kaldırılması güvenliği artırıyor.

  Modern Teknolojiler : Dahili kodun yeniden yapılandırılması, daha modern API'lerin kullanılmasına odaklanmaktadır. Web Asset Manager için JS Import harita desteği ve php 8.2 için kullanımdan kaldırılan düzeltmeler eklendi.

  Uzantılar ve Uyumluluk : Joomla 5, Fontawesome 6.4 ve Codemirror 6'yı tanıttı ve Webauthn Kitaplığını güncelledi. Özellikle Joomla'nın optimum performans için artık PHP 8.1, MySQL 8.0.13+, MariaDB 10.4+ ve PostgreSQL 12+ gerektirmesi dikkat çekicidir.

  Temizleyici Kod Tabanı : Joomla 5, kod temizliğine büyük önem vermektedir. Eski API'lerden geçiş, es5 desteğinin kaldırılması ve diğer yoğun kodlu temizleme işlemleri, CMS'nin verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.

  Joomla 5, bir CMS için modern gereksinimleri özetlemekte ve kullanıcılarına hız, güvenlik ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi kombinasyonunu vaat etmektedir.

  Joomla 4.4 nedir?
  Joomla 4.4'ün hiçbir yeni özelliği yoktur. Ancak Joomla 4.x'ten Joomla 5.x'e yükseltme yapabilmeniz için bu gereklidir.
  Daha sorunsuz bir yükseltme yoluna izin veren güncellemeler içerir ancak yeni özellikler içermez.